Autor:
/Unsplash

Loengukursus „Tööstusühiskonna kriis ja suured siirded“ aitab mõista kobarprobleemide juuri ja otsida lahendusi

Kevadsemestril algab ühiskonnateaduste instituudis kursus „Tööstusühiskonna kriis ja suured siirded“ (3 EAP, SVUH.00.290). Magistri- ja doktoriõppe tudengitele suunatud loengusari sobib kõigile, keda huvitab keskkonnakriis ja kestlikkus, tööstusühiskond ja selle pikaajaline kujunemine, tehnoloogiline ja sotsiaalne innovatsioon, kestlike lahenduste otsing. 

Kliimamuutused, elurikkuse kadu, ressursinappus ning paljud teised järjest tugevnevate mõjudega kriisid seavad ohtu tööstusühiskonna jätkusuutlikkuse. Ühiskonnateaduste instituudi tehnoloogiauuringute kaasprofessori Laur Kangeri veetaval ainekursusel räägitakse lähemalt, kuidas me sellesse olukorda jõudsime ning millised on väljavaated selle leevendamiseks. Neile küsimustele vastamiseks annab kursus ülevaate suurte siirete (Deep Transitions) teooriast, mis seletab tööstusühiskonna teket, küpsemist ning kriisi läbi sotsio-tehniliste süsteemide – nt energia, liikuvus, toit, side, jäätmekäitlus – 250-aastase koosarengu. 

Kursus jaguneb neljaks osaks: 

  1. Siirdeuuringud ja „suured arengusööstud“: mis on süsteemiinnovatsioon ja mis on siire, millistel tingimustel siirded toimuvad ja millised on tööstusrevolutsiooni iseloomustavad viis innovatsioonilainet ehk „suurt arengusööstu“? 
  2. Suured siirded ajas ja ruumis: mis on Esimene ja mis Teine suur siire, kuidas on kujunenud mitut süsteemi hõlmavad innovatsioonide kogumikud (nt masstootmine, digitaliseerimine) ja kuidas mõjutab nende arenguloogika oodatavat pööret kestlikkuse suunas? 
  3. Tööstuslik modernsus: millised on tööstusühiskonna iselaadsed jooned võrreldes teiste ühiskonnatüüpidega, millest täpselt koosneb tööstusühiskonna „kultuuriline DNA“ ja kuidas on see oluline kestlike lahenduste võimaliku mõju hindamisel? 
  4. Suurte siirete teooria rakendused: kuidas kasutada süsteemiinnovatsiooni alaseid teadmisi energia-, liikuvus-, või toidupoliitika hindamiseks, plaanitavate investeeringute suunamiseks finantssektoris või tööstusühiskondade põhiuskumusi kummutavate nišilahenduste kujundamiseks? 

Kes vastutab? 

Kursuse vastutav õppejõud on Tartu Ülikooli tehnoloogiauuringute kaasprofessor Laur Kanger, kelle teadustöö keskendub sellele, kuidas toimuvad pöördelised nihked sotsio-tehniliste süsteemide toimeloogikas ning kuidas neid hõlbustada. Nii on ta uurinud kasutajate rolli siiretes, poliitilisi sekkumisi süsteemiinnovatsiooni kiirendamiseks, energiaõiglust ja masstootmise kujunemist. Laur on ka üks Suurte Siirete (Deep Transitions) teooria loojatest. Rohkem infot teema kohta leiab suurte siirete uurimisrühma veebilehelt.  

Kolm kõige sagedamini aine kohta esitatud küsimust, mida keegi veel küsinud pole

K: „Eee… See kõik kõlab huvitavalt… vist. Aga ma ei ole ikka päris kindel, et saan aru, mida need Suured Siirded täpselt tähendavad. Kas ma saaksin kuskilt veel veidi rohkem tausta uurida?“ 

LK: „Milline täpne, asjakohane ja mugav küsimus! Otse loomulikult saab. Näiteks olen sellest lähenemisest andnud ülevaate Sirbi artiklis.“   

K: „Iuuuu, Sirp! Diskursused ja paradigmad! Kas sul mingit inimkeelset kokkuvõtet ei leidu?” 

LK: „Ei. Paraku olen ülikoolis töötades aastate jooksul täielikult minetanud asjadest selgelt ning arusaadavalt rääkimise võime. Kui sa mind ei usu, siis vaata kas või Novaatoris ilmunud intervjuud, kus üritan koos kolleegiga seletada, miks peaksid inimesed tööstusliku modernsuse vastu rohkem huvi tundma.“   

K: „Kuule, ma ei ole rumal. Ma saan aru küll, kui keegi üritab minuga, ma rõhutaks, VÄGA läbinähtaval moel manipuleerida. Kas sa tõesti arvad, et see toimib?“ 

LK: „Olgu, olen süüdi. Aga vaatame samas asja sellest küljest: kui sa neile kahele lingile klikkisid ja sealt mõne huvitava mõtte leidsid, siis kas see pole juba iseenesest tõendiks selle kohta, et see kursus võiks sulle täitsa sobida?“ 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
üti

Õpi looma kestlikke harjumusi uues mikrokraadiprogrammis

üti

Uue beeta-põlvkonna tegelik nägu selgub aastate pärast

üti

Õpi haldama informatsiooni nii, et sinu organisatsioon võidaks